NAJLEPSZE LOKALIZATORY GPS. MONITORING GPS BEZ ABONAMENTU. TEST LOKALIZATORÓW.

By admin

JAKI LOKALIZATOR WYBRAĆ – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Obecnie na rynku jest ogromna ilość lokalizatorów GPS, ale który wybrać i czym kierować się podczas zakupu. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć na co zwracać uwagę aby sprzęt sprostał naszym oczekiwaniom i służył nam długie lata.

 NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY DOKONYWANIU ZAKUPU?:

1.  Bardzo ważnym aspektem przy wyborze lokalizatora jest jego niezawodność oraz dokładność w lokalizowaniu.

 Kupując lokalizator warto zwrócić uwagę, jakie posiada parametry oraz co dokładnie znajduje się w jego wnętrzu i pozwoli nam, bądź też nie pozwoli na dokładne lokalizowanie czyli :GPS chip oraz GSM chip.

Nie warto kupować urządzeń których sprzedawca nie jest w stanie określić jakie chipy zastosowano w danym urządzeniu( masz wówczas prawie 100% pewność, że kupisz urządzenie, które oparte jest o stare, lub marnej jakości chipsety i pozycjonowanie będzie mniej dokładne, lub nie będzie go w ogóle.

Obecnie najnowszymi rozwiązaniami pozwalającymi na lokalizowanie z sygnałem odświeżania pozycji już od 5 sekund, są CHIPY: MT 2503D (stosowane np. w lokalizatorach AZ8000G, AZ12000W, AlarmZone CJ930, AlarmZone CJ980) i CHIPY: UBLOX7 ( stosowane np. w lokalizatorach: AZ370G, AZ6000G, AZ10000G, AZ20000G) , jeżeli zależy Ci na dokładnym pozycjonowaniu to raczej unikaj chipów: SIRF3 ( często stosowany w najtańszych lokalizatorach, w tym cała gama lokalizatorów z serii TK… ), 

  Warto też zwrócić uwagę na czułość odbiornika GPS, im wyższa tym lepiej.W praktyce można założyć, że odbiornik ma wysoką czułość, gdy wynosi ona około -159 dBm (im większa wartość na minusie, tym lepiej, czyli czułość -159 dBm jest większa niż -158 dBm). Urządzenia z czułością -148 i niższą nie nadają się do lokalizowania w dużych aglomeracjach miejskich.

 Uwaga! Zawsze zwracaj uwagę na częstotliwość odświeżania sygnału. Jeżeli lokalizator może pracować z częstotliwością 5, lub 10 sekund – jest wart uwagi. Jeżeli częstotliwość odświeżania sygnału jest 30 sekund, lub więcej – daruj sobie ten zakup.

2. Z jakich systemów lokalizacji może korzystać lokalizator.

     Jeżeli kupujesz system monitoringu GPS zawsze zwracaj uwagę z jakich systemów lokalizacji korzysta dane urządzenie. Najmniej precyzyjnym jest system LBS(dokładność do kilkuset metrów). System GPS ( amerykański system nawigacji ), GLONASS ( rosyjski system nawigacji ). Jeżeli urządzenie które kupujesz posiada kompleks tj. GPS, GLONASS, LBS wówczas masz pewność najdokładniejszej lokalizacji oraz tego, ze urządzenie nie zniknie Ci nagle z mapy.

Uwaga! Jeżeli produkt podsiada tylko lokalizację LBS, lepiej darować sobie ten zakup, w dużym mieście nie będziemy w stanie zlokalizować naszego obiektu.

3. Wbudowany akumulator.

      Bardzo ważnym aspektem przy wyborze lokalizatora jest jego zasilanie – zawsze zwracaj uwagę, czy lokalizator posiada akumulator podtrzymujący jego działanie( np. lokalizator AlarmZone AZ370G, CJ740, CJ720), lub też posiada zintegrowany akumulator pozwalający na niezależną pracę ( np. AZ8000G, AZ12000W, AZ10000G, AZ20000G, AZ1001, AlarmZone CJ930, AlarmZone CJ980). Unikniesz w ten sposób rozczarowania, gdyby przypadkiem, lub też celowo ktoś odłączył lokalizator od zasilania samochodowego.

   Zwracaj też uwagę na to, czy po odłączeniu od napięcia i ponownym podłączeniu lokalizator samoczynnie zacznie pozycjonować, czy też niezbędny jest manualny restart urządzenia.

Uwaga! Lokalizatory bez akumulatora podtrzymującego pracę urządzenia stają się bezużyteczne w momencie odcięcia od akumulatora. Jeżeli zależy Ci na zabezpieczeniu auta przed kradzieżą unikaj lokalizatorów bez wbudowanych akumulatorów.

4. Oprogramowanie do lokalizatora.

* aplikacja oraz możliwość pozycjonowania

    Jak wiadomo samo urządzenie zamontowane w aucie, rowerze, walizce, czy też w innym obiekcie na nic się zda jeżeli nie będziemy mieli nad tym urządzeniem kontroli i kontaktu z tym urządzeniem. Bardzo ważną cechą jest możliwość pozycjonowania przy użyciu aplikacji, czy to na urządzenia z systemami Windows, Android, czy też IOS. Jednakże trzeba pamiętać, że system do przesyłu danych korzysta z sygnału GPRS, który jak wiadomo nie jest dostępny w niektórych lokalizacjach. Dlatego w tym momencie z pomocą w lokalizacji może przyjść sygnał GSM i lokalizacja przy użyciu komend SMS.

    Zawsze dokonując zakupu lokalizatora GPS upewnij się, że pozycjonowanie może odbywać się zarówno przy użyciu aplikacji (gdzie niezbędny jest sygnał GPRS-transmisja danych), ale również przy użyciu komend SMS ( wystarczy sygnał GSM ). W ten sposób zapewnisz sobie możliwość uzyskania pozycji nawet w trudnych warunkach, np. miejscach gdzie nie ma zasięgu do transmisji danych.

 * Funkcjonalność oprogramowania.

    W zależności czy kupujemy lokalizator do zabezpieczenia auta, czy też tylko do określenia jego pozycji ( np. w Firmie) należy zwrócić uwagę na możliwości zarówno samego lokalizatora, jak i oprogramowania do jego obsługi.

   Jeżeli lokalizator ma chronić nasze auto zwróć uwagę czy posiada: alarm wibracyjny, alarm przekroczenia strefy, alarm dystansu, informację o stanie akumulatora ( w przypadku lokalizatorów zasilanych własnym zintegrowanym akumulatorem), czy posiada zapis historii trasy, czy w momencie parkowania jest odporny na detektory/wykrywacze. Wszystkie te parametry pozwolą Tobie na spokojny sen, a w przypadku próby kradzieży zawsze zostaniesz o tym fakcie powiadomiony.

 Jeżeli kupujesz auto do Firmy i chcesz kontrolować zarówno trasę auta, ale też prędkość kierowcy, czy też np. stan akumulatora, warto zainteresować się modelem AZ370G.

5. Cena oraz koszty utrzymania.

  Jak wiadomo jednym z kluczowych elementów jaki bierzemy pod uwagę dokonując zakupu jest jego cena oraz koszt obsługi.

  Nie warto jest kupować urządzeń z najniższej półki cenowej tj.50-200 zł, gdyż za niską ceną zazwyczaj stoi, albo słaby sprzęt, albo ukryte koszty. 

 Bardzo ważną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przed zakupem lokalizatora – jest to serwer, na jak długo mamy opłacony i czy są jakieś koszty związane z obsługą serwera i oprogramowania dedykowanego dla danego lokalizatora. Jeżeli kupujesz urządzenie wraz z serwerem zwracaj uwagę, czy serwer jest już opłacony dożywotnio. Nie należy kupować urządzenia w momencie kiedy serwer jest na rok, a sprzedawca mówi, że później sam się przedłuży. Zazwyczaj w takiej sytuacji po roku zostajemy z urządzeniem bez możliwości pozycjonowania. Jeżeli ktoś posiada dostęp do ustawień- może zapewnić Tobie dostęp do serwera od razu na okres jaki jest gwarantowany, a Ty powinieneś to widzieć z poziomu aplikacji. Ukryte informacje, lub niejasne warunki mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Kupuj zawsze z pewnego źródła i sprawdzone urządzenia.

PODSUMOWANIE:

   Kupując lokalizator GPS zwracaj uwagę na opisane powyżej punkty oraz powinieneś również określić do jakich celów chcesz go używać.

Aby zapoznać się z listą najlepszych lokalizatorów oraz ich możliwościami i zastosowaniem zapraszam do kolejnego bloga: “Jaki wybrać lokalizator i do czego można go zastosować?”